Kreativní technika pískování obrázků barevným pískem

Pískování, malování pískem, barevný písek, hraní s pískem, sypání obrázků nebo také anglický název Sand art se řadí mezi "suché techniky", při niž díky písku a představivosti člověka vznikají obrázky.


Písek je dostupný na většině míst naší planety Země a proto se tato technika rozvíjí po tisíce let různými způsoby, podle tradic v daném místě. Hlavním prvkem je písek, buď to přírodní nebo obarvený. Trochu více o vývoji pískování naleznete v článku KDE SE VZALO PÍSKOVÁNÍ


Jak asi vypadá pískování v podaní dvou dětí :)

Obrazce se vysypávají buď na libovolný podklad, nebo aby se dal obrázek uchovat, lze použít samolepící šablonu. Práce se šablonou je velmi jednoduchá a i malé děti kolem 3 let věku ji pochopí za pár minut. Nabízíme šablony s vyřezanými obrázky různých motivů zvířátek, krajin, postaviček, výukových motivů a mandal. Ze šablony se odlepují jednotlivé kousky plochy a pod odlepenou části je lepící papír, na který se vysypává barevný písek. Připravili jsme pro vás podrobný fotonávod, jak pískovat se šablonami...

Ač by se to mohlo zdát, že jsou obrázky jednotvárné, opak je pravdou. Z tvořivé dílničky, se kterou jezdíme po celé České republice, můžeme říct, že jsme neviděli dva stejné obrázky. Když si vezmeme oblíbenou šablonu sovičky, která má asi 60 dílků a 10 základních barev, to máme přibližně 340 032 400 000 variant vytvoření jednoho obrázku :). Koukněte sami na pár soviček...

Pískování rozvíjí tvořivost každého člověka

V dnešní době spěchu a přetechnizování, se nám nedostává čas pro hledání, práci na sobě sama a zamýšlení se nad věcmi ze svého úhlu pohledu. Proto jsme rádi, když pískování není jenom pro děti, ale také pro dospělé - začali jsme používat slogan tvorba pro děti od 2 do 99 let :).  Práce s pískem je velmi uklidňující, kreativní a rozvíjí mnoho vlastností, které při běžném životě již nepoužíváme. Tyto vlastnosti ji podle nás posouvají na jednu z nejlepších tvořivých technik.

Pískování POMÁHÁ...

... rozvíjet JEMNOU MOTORIKU - práce se špendlíkem a odlepování nejmenších vyřezaných dílků i o velikosti 2mm.
... zlepšovat SOUSTŘEDĚNÍ - pro odlepení malých detailů je třeba přesná práce.
... budovat SEBEVĚDOMÍ - při pískování je většina obrázků velmi pěkná, ve světě dospělých by se dalo mluvit o profesionální umělecké tvorbě. I práce nejmenších dětí jsou výstavní kousky do galerie. 
... rozvíjet BAREVNÉ CÍTĚNÍ - barva pro jednotlivé plochy se musí vybírat s rozmyslem, aby se nespojily. Barevné cítění se po vypískování prvních obrázku velmi rychle rozvine a dítě pochopí, jaké barvy jsou vedle sebe příjemné a ladí spolu.
... popustit „uzdu” FANTAZIE - už jste někdy viděli fialového koně? Červeného psa? Že ne? Tak věřte, že ač to není podle zajetých tabulek, tak jsou tyto obrázky velmi pěkné.

Pískování PŘINÁŠÍ ...

... zklidnění a RELAXACI MYSLI - vypískovat si páva, sovičku nebo mandalu, může být i hodinová práce. Již po prvních minutách začínáte být klidnější a radostnější.
... SPOLUPRÁCI a laskavost - pískování může být společenské a není problém vidět (je to spíše zázrak) aby se 20 dětí podělilo o pár mističek s pískem a s radostí si je půjčovali a pomáhali si tvorbou. 
... tvořivou PRÁCI S DĚTMI - většina hraček je dnes vyráběna za účelem zabavit samotné dítě. I zde je samozřejmě možno pracovat plně samostatně, ale většinou maminky i tatínkové s radostí pomáhají svým menším dětem s tvořením. U starších trpělivě sedí a pozorují, co jejich děti umí.
... práci s PŘÍRODNÍM MATERIÁLEM - v dnešní době plastů je velmi příjemné hrát si s přírodním materiálem.
... UČENÍ HROU - u našich šablon se neučíte jenom techniku pískování, ale vytváříme i šablony s číslicemi, abecedou, kalendáře a další motivy, které při zapojení více smyslů u pískování, se lépe zapamatují a jsou tak vhodnou výukovou pomůckou. 
... SAMO-LÉČENÍ - díky vlastní volbě barev podle svého naladění probíhá samovolný proces léčení. Když bychom měli použít fráze z TV reklam: Již nemusíte platit draze za přístroje a lékaře specialisty, stačí si vypískovat obrázek a vaše tělo vybere barvu o správné vlnové délce pro váš problém psychický, emocionální, duševní či fyzický. Tak nebudeme dále od pravdy. Tato technika se jmenuje léčení barvami neboli chromoterapie a používá se už tisíce let.

 A hlavní přínos pískování a hraní si s barevným pískem je, že 
PÍSKOVÁNÍ PROBOUZÍ DĚTSKOU TVOŘIVOST V KAŽDÉM Z NÁS.

Kreativní sady, šablony a barevný písek se dají využít při různých příležitostech jako jsou:

  • kreativní dárky pro své blízké 
  • doplnění činnosti výtvarných hodin ve školách a školkách
  • terapeutické pomůcky pro rozvoj motoriky a soustředění
  • tvořivá činnost na oslavu narození, svatby, dětské tábory či dětské párty 
  • tvořivá dílna při festivalech nebo firemních akcích a prezentacích
  • tvorba velkých pískových mandal při setkání dětí nebo seminářích pro lepší seznámení nebo naopak při ukončení akce.