Svátek zesnulých, Halloween nebo Día de Muertos

Podzim již začal a dušičky se pomalu blíží. Ano, dušičky v mnohých z nás jistě vyvolávají vážné/důležité období, kdy se v tichosti na hřbitovech zdobí hroby a zapalují svíčky. U nás doma s dětmi se po zhlédnutí pohádek Coco (2017) a Kniha života (2014) hodně změnilo a díváme se na tento svátek mnohem veseleji.

A tak když vám můžeme díky pískování přiblížit svátek Día de Muertos, svátek zesnulých ve španělsky mluvících zemích, rádi to uděláme :), neboť máme radost, když mohou děti (a nejen ony) být veselé a šťastné. Pro ty z vás, kdo nemáte možnost tyto pohádky zhlédnout, je tu alespoň malá ochutnávka v pár minutách, jaký je svátek zesnulých jinde.

Když se podíváme do historie, tak tento svátek takto slavili již Aztékové v letním období, po příjezdu Španělů se přesunul podle křesťanství na 2. listopad. I UNESCO uznalo v roce 2008 Día de los Muertos jako kulturní a nehmotné dědictví lidstva. Pro tento svátek je důležitá radost/smích a kromě toho každý oltář obsahuje předměty představující čtyři základní prvky: zemi (květiny nebo potraviny), vítr (tradiční papírové transparenty), oheň (svíčky) a vodu. K tomu všemu se hraje veselá muzika, tančí a příbuzní si vypráví veselé příběhy a vzpomínají na své předky a příbuzné.

Také se zde mluví o bájných stvořeních tzv.  Alebrije - zvířata, která jsou "složená" z různých části jiných zvířat, například osel s motýlími křídli nebo žába s ušima zajíce atd... Hlavní podstatou je, že tyto bytosti jsou průvodci/ochránci duší v říši zesnulých.

A co Halloween? Tento svátek mají zase v Americe a je pár dnů před našimi Dušičkami. Podstata těchto oslav je však jiná. Jedná se z anglického překladu o tzv. Předvečer Všech svatých, po kterém následují námi známe kestřanské slavnosti Všech svatých a den poté probíhají Dušičky. Na Halloween se ve městech pořádají průvody, soutěže o nejlepší masku a vypráví se hororové příběhy a děti se cpou klasickými bonbóny, nejvíce se ale těší na koledování, které v překladu znamená "Otevři nebo něco provedu" :). Kdo nedá koledu nebo neotevře, může se těšit na menší kanadský žert.

Takže inspirování španělským dnem zesnulých a pro děti známým Halloweenem jsme pro vás připravili šablony, na zpestření podzimu a možnost si s dětmi popovídat o dušičkách při zábavné tvorbě s barevným pískem.

Šablony můžete vybírat v kategorie Halloween a nebo sadu pro děti se zvířátky Alebrije, sadu Halloween, či pokročilou sadu na téma Día de Muertos.

Ukázka šablony