Svátek zesnulých, Halloween nebo Día de Muertos

Podzim již začal a dušičky se pomalu blíží. Ano, dušičky v mnohých z nás jistě vyvolávají vážné/důležité období, kdy se v tichosti na hřbitovech zdobí hroby a zapalují svíčky. U nás doma s dětmi se po zhlédnutí pohádek Coco (2017) a Kniha života (2014) hodně změnilo a díváme se na tento svátek mnohem veseleji.

A tak když vám můžeme díky pískování přiblížit svátek Día de Muertos, svátek zesnulých ve španělsky mluvících zemích, rádi to uděláme :), neboť máme radost, když mohou děti (a nejen ony) být veselé a šťastné. Pro ty z vás, kdo nemáte možnost tyto pohádky zhlédnout, je tu alespoň malá ochutnávka v pár minutách, jaký je svátek zesnulých jinde.

Když se podíváme do historie, tak tento svátek takto slavili již Aztékové v letním období, po příjezdu Španělů se přesunul podle křesťanství na 2. listopad. I UNESCO uznalo v roce 2008 Día de los Muertos jako kulturní a nehmotné dědictví lidstva. Pro tento svátek je důležitá radost/smích a kromě toho každý oltář obsahuje předměty představující čtyři základní prvky: zemi (květiny nebo potraviny), vítr (tradiční papírové transparenty), oheň (svíčky) a vodu. K tomu všemu se hraje veselá muzika, tančí a příbuzní si vypráví veselé příběhy a vzpomínají na své předky a příbuzné.

Také se zde mluví o bájných stvořeních tzv.  Alebrije - zvířata, která jsou "složená" z různých části jiných zvířat, například osel s motýlími křídli nebo žába s ušima zajíce atd... Hlavní podstatou je, že tyto bytosti jsou průvodci/ochránci duší v říši zesnulých.

A co Halloween? Tento svátek mají zase v Americe a je pár dnů před našimi Dušičkami. Podstata těchto oslav je však jiná. Jedná se z anglického překladu o tzv. Předvečer Všech svatých, po kterém následují námi známe kestřanské slavnosti Všech svatých a den poté probíhají Dušičky. Na Halloween se ve městech pořádají průvody, soutěže o nejlepší masku a vypráví se hororové příběhy a děti se cpou klasickými bonbóny, nejvíce se ale těší na koledování, které v překladu znamená "Otevři nebo něco provedu" :). Kdo nedá koledu nebo neotevře, může se těšit na menší kanadský žert.

Takže inspirování španělským dnem zesnulých a pro děti známým Halloweenem jsme pro vás připravili šablony, na zpestření podzimu a možnost si s dětmi popovídat o dušičkách při zábavné tvorbě s barevným pískem.

Šablony můžete vybírat v kategorie Halloween a nebo sadu pro děti se zvířátky Alebrije, sadu Halloween, či pokročilou sadu na téma Día de Muertos.

Ukázka šablony

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení